Miasto jest w Wielgipolszcze ku słońca zachodu, starożytne i piękne, od nieznanych owych jeszcze snadź założone potomków lechowych. Stądże lubo z początków małych róść poczęło, w tę, którą dziś widzimy, możność się zawzięło. Samuel ze Skrzypny Twardowski
sobota, 23 lutego 2008
Zajezdnia przy Gajowej.

W poniedziałek odbędzie się licytacja jednej z najatrakcyjniejszych działek w mieście. Miejsce zajmowane dziś przez starą, zabytkową zajezdnię tramwajową władze miasta rozreklamowały na międzynarodowych targach inwestycyjnych m.in. w Cannes. Wiadomo już, że zgłosiło się na razie trzech inwestorów. Cena wywoławcza to 75 mln złotych.

Sprzedaż zajezdni wywołała falę protestów, co ostatnimi czasy w Poznaniu staje się normą. Mieszkańcy Poznania wspierani przez „niezawodne” stowarzyszenie „My Poznaniacy” domagają się powstania w tym miejscu ogólnodostępnego parku. Oczywiście niemożliwe jest, aby na tak drogim terenie powstał tego typu obiekt. Nie powstanie też tu zwykły market, czego również mieszkańcy tej dzielnicy się obawiają. Miejscowy plan zagospodarowania terenu zakłada powstanie tutaj centrum handlowego, mieszkań, punktów usługowych oraz hotelu. Moim zdaniem jest to ciekawa idea, która ma szansę niezwykle pozytywnie wpłynąć na okolicę, stać się motorem rewitalizacji dzielnicy.

Lech Mergler ze stowarzyszenie „My Poznaniacy” straszy tymczasem zniszczeniem Jeżyc: „Sprzedaż tej działki to ograbianie Jeżyc. Powstanie centrum handlowego oznacza degradację dzielnicy, upadek kamienic, bezrobocie”. Nie ma chyba sensu pochylać się nad powyższymi słowami, w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu przedstawiłem zgoła odmienne zdanie. Żałuję jednak, że cały czas przedstawiciele tego stowarzyszenie wypowiadają się niejako w imieniu całej społeczności Poznania. Może potrzeba w naszym mieście jakieś innej organizacji, która przedstawiałaby mniej „zieloną” wizję Poznania, a przez to stała się w naturalny sposób przeciwwaga dla stowarzyszenia „My Poznaniacy” wywodzącego się w głównej mierze ze środowisk związanych z partią Zieloni2004. Być może taką organizacją mogłoby być działające już od 2 lat stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania” promujące dynamiczny rozwój miasta? Jeśli mógłbym im coś doradzić, to myślę, że z korzyścią dla miasta byłoby gdyby częściej zabierali głos w sprawach spornych, wchodząc jednocześnie w polemikę z „My Poznaniacy”.

00:53, poznanczyk5 , Komentarz
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 lutego 2008
Pocztówka z Gdańska.
Długie Pobrzeże.

czwartek, 14 lutego 2008
225 metrów w Poznaniu.


W zeszłym tygodniu miesięcznik "Inwestor" ujawnił wizualizacje najwyższego wieżowca w Poznaniu - Poznań Forum Project. Zapowiedź tego pojawiła się na poznan.blox.pl kilka tygodni temu. Najprawdopodobniej jest to również owa hiszpańska tajemica, o której na swoim blogu wspominał Prezydent Ryszard Grobelny.

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o tym budynku. Wiąże się z nim wiele znaków zapytania. Konstrukcja ta ma wznosić się na 225 metrów nad poziom gruntu. Nie znana jest lokalizacja. Inwestor nie zakupił jeszcze ziemi. Mówi się, że mogłyby to być okolice Ronda Starołęka.

W takiej sytuacji powstanie budynku wydaje się mało prawdopodobne. Niemniej jednak o zaangażowaniu hiszpańskiego inwestora niech świadczy fakt, że stworzył już gotowy projekt.Wszystkie zawarte tu informacje, w tym również wizualizacje pochodzą z miesięcznika Inwestor (serdecznie polecam!) oraz z forum skyscrapercity.com.

Na koniec kilka słów komentarza. Budynek nad wyraz oryginalny. Coraz bardziej się do niego przekonuję. Martwi mnie jednak lokalizacja. Wieżowiec powinien stanać jak najbliżej Wolnych Torów. Tylko tam możliwe jest bowiem powstanie "city", a więc innych wysokościowców. Na Starołęce Poznań Forum Project będzie wyłącznie "kikutem" wystającym z morza niskiej zabudowy, szpecąc panoramę miasta.
00:57, poznanczyk5 , Komentarz
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 lutego 2008
PYRAmida 2007...

Od kilku tygodni poznańska redakcja Gazety Wyborczej prowadzi konkurs na najlepszy budynek, który powstał w Poznaniu w 2007 roku.

Niemal codziennie przedstawiane były kolejne propozycje budynków, które kandydują do tego zaszczytnego miana. Prezentacja kandydatów właśnie się zakończyła. Termin zgłaszania budynków upłynął w niedziele. Zwycięzcę poznamy za dwa tygodnie, wcześniej bo już w tym tygodniu powinna ukazać się lista „finalistów”, czyli konstrukcji wyłonionych przez ekspertów GW spośród wszystkich zgłoszonych propozycji.

Prezentacja zaczęła się bardzo ambitnie. Były to głośne inwestycje, rzucające się w oczy, a więc: Stary Browar – Pasaż, Andersia Tower… hmm no i to właściwie wszystko. Następnie mogliśmy jeszcze obejrzeć Most na Cybinie (stare przęsło Mostu św. Rocha), czy kontrowersyjny Dworzec Autobusowy na osiedlu Sobieskiego. Dalej oglądaliśmy już niemal wyłącznie zwykłe bloki mieszkalne, a w ostatnim tygodniu domki jednorodzinne.

Tego typu konkursy ukazują, ile i jak budowało się w minionym roku w mieście. Niestety to podsumowanie jest porażające. Ciężko w ponad pół milionowy mieście wyróżniać pojedyncze domki jednorodzinne, nawet jeśli są one nad wyraz ciekawe. Zdaje się, że kandydat do zwycięstwa jest jeden. Mam na myśli oczywiście Stary Browar. Choć i tutaj można włożyć łyżkę dziegciu do beczki miodu. W powszechnej opinii, nowe skrzydło nie jest już tak efektowne jak pierwsza część - Atrium. Być może jest to efekt opatrzenia, może zbyt wysokich oczekiwań, niemniej jednak wiele osób (w tym również ja sam) w pierwszym odruchu była rozczarowana nową częścią. Poniżej oczekiwań plasuje się również Andersia Tower, która zdaje się być za ciężka w formie jak na swoją wysokość.

W 2007 roku w Poznaniu, nie licząc Starego Browaru, powstało mało dobrej architektury. Niestety 2008 rok nie przyniesie zbyt wielu zmian. Inwestycje, o których głośno teraz w mieście, powstaną dopiero za klika lat. Przedstawiony przeze mnie na zdjęciu dePTAK, którego budowa właśnie się rozpoczyna, otwarty zostanie pod koniec 2009 roku. Wtedy też najprawdopodobniej rozpocznie się maraton kończenia wielu ciekawych inwestycji. Będzie przynajmniej z czego wybierać.

Na razie pozostaje nam ekscytować się informacjami o kolejnych budynkach (nierzadko bardzo wysokich :) ), których powstanie ogłaszać będą inwestorzy. Natomiast Gazecie Wyborczej radziłbym przyznanie tylko jeden nagrody – Staremu Browarowi za całokształt.

00:33, poznanczyk5 , Komentarz
Link Dodaj komentarz »